
05 ožujka, 2023
Post By : MBL
Danas u 18 sati, u našoj crkvi, četiri kulturno-umjetnička društva iz Slavonije i Baranje održala su koncert korizmenih napjeva pod nazivom Na križu prikovan.
Detaljan program, kao i fotografije, možete pogledati u prilogu, a kratke video snimke možete pogledati na poveznici.
PROGRAM:
- Litanije Lauretanske (Vranovci/Bukovlje)
- Sveta Djevo Marijo (Strizivojna)
- Gospin plač (Podcrkavlje)
- Tebi vapim iz dubine (Vranovci/Bukovlje)
- Daj da tvoju muku pjevam (Podcrkavlje)
- O Isuse daj mi suze (Baranjsko Petrovo Selo)
- O Isuse ja spoznajem (Vranovci/Bukovlje)
- Isus mudrost Očeva (Podcrkavlje)
- Amo sad grišnici (Strizivojna)
- Marija pod križem stoji (Baranjsko Petrovo Selo)
- Za čim hlepiš srce moje (Strizivojna)
- Oslobod' me Bože (Baranjsko Petrovo Selo)
- Na križu prikovan (Strizivojna)
- Cjelivat ću Gospodine (Vranovci/Bukovlje)
- Puče moj (Podcrkavlje)
- Zdravo tilo Isusovo (Baranjsko Petrovo Selo)
- Smiluj mi se Bože, psalam 50. (Strizivojna)
- Maslin goru tiha noć pokriva (Vranovci/Bukovlje)
Sudionici:
- KUD Šokadija, Strizivojna
Voditelj: Mirko Damjanović
- Ženska pjevačka skupina Vranovke, Vranovci/Bukovlje
Voditeljica: Marica Mišković
- KUD Krešimir Šimić, Podcrkavlje
Voditelj: Josip Andrić
- Pučke pjevačice crkve sv. Lovre, Baranjsko Petrovo Selo
Suradnici: Marica Mišković (Vranovci/Bukovlje), Mirko Damjanović (Strizivojna), Josip Andrić (Podcrkavlje)
Odabir i animacija: Krunoslav Šokac
Crkveno pučko pjevanje izniman je spoj crkvene i tradicijske glazbe. Šokci u Slavoniji (Strizivojna, Vranovci, Bukovlje i Podcrkavlje) i Baranji posljednjih desetljeća osobitu pažnju posvećuju očuvanju korizmenih pučkih napjeva. Presudnu ulogu za uključivanje brojnih kulturno-umjetničkih društva i njihov rad na očuvanju ovog specifičnog dijela hrvatske kulturne, glazbene baštine imala je, i ima, Udruga Pasionska baština iz Zagreba. Od svog utemeljenja 1991. godine raznovrsnim programima – brojnim održanim koncertima, izložbama, književnim večerima, stručnim skupovima, Pasionska baština probudila je svijest o vrijednosti i važnosti očuvanja hrvatskog crkvenog pučkog korizmenog pjevanja kojemu je, zbog poznatih društveno-političkih prilika u drugoj polovici 20.stoljeća, ali i suvremenih kretanja u crkvenoj glazbi prijetila opasnost „od izumiranja“. Na ovogodišnjim svečanostima Pasionske baštine korizmenim pučkim napjevima predstaviti će se pjevačke skupine iz Slavonije – KUD Šokadija iz Strizivojne (muška pjevačka skupina Strossmayer), ženska pjevačka skupina Vranovke (Vranovci/Bukovlje), članovi KUD-a Krešimir Šimić iz Podcrkavlja (muška pjevačka skupina Rakijaši) te pučke pjevačice crkve sv. Lovre iz Baranjskog Petrovog Sela.
U Slavoniji je posebno omiljen i cijenjen molitvenik i pjesmarica franjevca Marijana Jaića (1795.-1858.) Vinac ili Vienac bogoljubnih pjesama tiskan prvi puta 1827. godine u Budimu. Ovo djelo doživjelo je oko 27 izdanja, a bilo je iznimno rašireno i općeprihvaćeno ne samo u Đakovačko-srijemskoj (danas Osječko-baranjska nadbiskupija), nego i šire. Posebno mjesto u pučkim pobožnostima korizmenog razdoblja, osobito u Slavoniji i Srijemu, zauzimalo je pjevanje Marijina ili Gospina plača. Tužaljke su to u kojima je jednostavnim osmeračkim stihovima opjevana Kristova muka i smrt, a središnju ulogu ima Bogorodica prikazana kao majka koja bespomoćno oplakuje stradanje i smrt svoga djeteta. Jedan od najstarijih zabilježenih tekstova Gospina plača pod nazivom Pisan od muki Hristovi nalazimo u srednjovjekovnoj glagoljskoj književnosti, odnosno u hrvatskoglagoljskom Pariškom zborniku nastalom najvjerojatnije u Splitu oko 1380. godine. Zahvaljujući franjevcima i njihovom kulturnom i prosvjetiteljskom djelovanju spjev Gospin plač širi se iz južnih hrvatskih krajeva, Dalmacije i Primorja, po Bosni, a potom i Slavoniji. Naime, prvi tiskani Gospin plač u slavonskoj književnosti, Plač Blažene Divice Marije, objavljen je 1726. godine u Budimu u molitveniku Cvitak pokornih. Ovaj molitvenik sastavio je požeški franjevac Šimun Mecić (1670.-1735.), a spjev Gospin plač bez većih je preinaka preuzeo iz izrazito popularnog duhovnog štiva Nauk karstjanski (prvi puta objelodanjen 1616. godine) bosanskog franjevca Matije Divkovića (1563.-1631.) u kojem se nalazi i Plač Blažene Gospe Divice Marije. Za daljnje širenje Gospina plača po Slavoniji zaslužni su đakovački biskupi i njihova službena izdanja biskupijskih katekizama, koji su se sačuvali do naših dana.
Veliki broj korizmenih pučkih napjeva pod utjecajem suvremenih glazbenih kretanja u liturgiji pomalo padaju u zaborav. Nositelji starijih slojeva crkvene glazbe, pjevači i kantori, sve rjeđe prenose baštinjene forme (melodije, stihove, raspored izvođenja kroz crkvenu godinu) na mlađe naraštaje. Upravo zbog toga Ministarstvo kulture uvrštava 2011. godine crkveno pučko pjevanje na području Slavonije, Baranje i Srijema na listu zaštićenih nematerijalnih kulturnih dobara Republike Hrvatske.
KUD Šokadija Strizivojna djeluje od daleke 1929. godine. Društvo je registrirano 1973. i od tada do danas djeluje bez prestanka. Unutar društva djeluju tri pjevačke skupine – ŽPS Druge, ŽPS Dive i MPS Strossmayer te folklorna skupina, dječja folklorna skupina, tamburaška i dramska sekcija. Društvo broji oko stotinjak članova. U svome radu čuvaju običaje svoga kraja te obnavljaju umjeće sviranja tradicijskih glazbala: samice, dvojnica i gajdi. Sudjelovali su na svim važnijim smotrama u Republici Hrvatskoj, među kojima su Međunarodna smotra folklora u Zagrebu, smotra folklora Na Neretvu misečina pala u Metkoviću, Vinkovačke jeseni te Đakovački vezovi. Posljednjih nekoliko godina KUD Šokadija iz Strizivojne organizira smotre crkvenih pučkih popijevki.
Ženska pjevačka skupina Vranovke djeluje preko 40 godina u sklopu KUD-a Vranovci – Bukovlje. Vranovci i Bukovlje su dva sela tik do Slavonskoga Broda čiji su mještani zajedničkim snagama odlučili čuvati svoje bogato kulturno nasljeđe. Dugogodišnje djelovanje Vranovki, brojni nastupi i nosač zvuka plod su suradnje ove pjevačke skupine s uvaženim hrvatskim etnomuzikologom Mihaelom Ferićem. Na nosaču zvuka nalaze se tradicijski napjevi i pjesme Vranovaca i Bukovlja, a dijelom i autorske pjesme s festivala tamburaške glazbe prilagođene ovom prepoznatljivom ženskom vokalnom sastavu. Svojim radom, autentičnim i prepoznatljivim načinom pjevanja, Vranovke nastoje sačuvati svoju bogatu baštinu i prenjeti je mlađim generacijama.
KUD Krešimir Šimić iz Podcrkavlja, kako sami ističuje „udruga je koju su osnovali građani općine Podcrkavlje 22. travnja 1995. godine. Svrha i zadaća je da se amaterskim radom i djelovanjem na području mjesta i šire osigurava njegovanje kulturnih tradicija ovoga kraja, te organizirano bavljenje poslovima iz oblasti kulture i potpunijeg kulturnog života građana.“ Muška pjevačka skupina Rakijaši osnovana je 2005.godine i trenutno broji dvanaest aktivnih članova. Član skupine Marko Kasapović osvojio je nagradu za najbolji mladi glas na smotri pjevačkih skupina Kad zapjevam i malo zagudim u Donjoj Bebrini 2018.godine. Objavili su dva nosača zvuka, a organizatori su i dvaju manifestacija, Rakijada – smotra folklora i starih običaja i koncert korizmenih pučkih napjeva.
Pučke pjevačice župne crkve sv. Lovre đakona i mučenika iz Baranjskog Petrovog Sela organizirano djeluju od 2002. godine, kada se pojavljuju na prvoj baranjskoj smotri crkvenog pučkog pjevanja Marijo, svibnja kraljice u Topolju. Od tada samostalno i uz pomoć starijih pjevačica (kazivačica) kontinuirano obnavljaju stare crkvene pučke napjeve. Godine 2011. snimile su i objavile nosač zvuka Marijo, o mili glas – marijanski pučki napjevi iz Baranje.